Laser CO2

Laser frakcyjny CO2 to urządzenie stosowane głównie do szeroko rozumianego odmłodzenia i regeneracji skóry, chirurgii skóry oraz zabiegów ginekologicznych.

zabieg laserem ikona

Wśród zastosowań w medycynie estetycznej wymienić należy przede wszystkim napinanie skóry – a dzięki temu osiągnąć można redukcję zmarszczek i bruzd. Laser znajduje także zastosowanie w usuwaniu zmian pigmentowych i plam soczewicowatych, redukcji blizn potrądzikowych i innego pochodzenia (np. po cięciu cesarskim), redukcji rozstępów oraz porów skórnych, a także przy frakcyjnym odmładzaniu i regeneracji skóry.

Z zastosowań chirurgicznych należy wymienić możliwość usuwania zmian skórnych, cięcie i koagulację.

W przypadku zabiegów ginekologicznych laser ten ma zastosowanie w zwiększeniu elastyczności pochwy, obkurczaniu pochwy, w przebudowie i regeneracji jej śluzówki oraz na wczesnych etapach wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zasada działania lasera CO2

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na naświetlaniu wiązką laserową wybranej okolicy zabiegowej, np. twarzy. Dostarczana energia cieplna powoduje punktowe uszkodzenia naskórka do granicy skóry właściwej możliwa jest synteza nowego kolagenu oraz odbudowa skóry. Dzięki zastosowaniu wiązki frakcyjnej, czyli rozszczepionej, możliwa jest natychmiastowa regeneracja już po zakończeniu zabiegu. Promieniowanie laserowe skutkuje odparowaniem i koagulacją tkanek w obrębie poddanym zabiegowi, dlatego też przy zabiegu nie dochodzi do krwawienia, a proces gojenia postępuje szybko.

Należy wspomnieć, że zabieg jest bezpieczny dla wszystkich typów skóry. Poddać można mu dowolne obszary, czyli twarz szyję, dekolt, dłonie, brzuch, uda  – wszędzie tam, gdzie pojawiają się zmarszczki lub blizny. Do osiągnięcia pełnego, zadowalającego efektu klinicznego zalecana jest seria zabiegów w odstępie kilku tygodni.

Wskazania

 • zmarszczki statyczne i wiotkość skóry
 • blizny potrądzikowe, pourazowe oraz pooperacyjne
 • rozstępy
 • rozszerzone pory
 • przebarwienia
 • kłykciny
 • wszelkie nadające się do resekcji zmiany skórne

Przeciwwskazania

 • ciąża, karmienie piersią
 • tendencja do bliznowacenia
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • choroba nowotworowa
 • cukrzyca
 • bielactwo
 • atopowe zapalenie skóry
 • łuszczyca

Efekt zabiegu

Wygładzenie i ujędrnienie skóry, redukcja zmarszczek statycznych i przebarwień, redukcja blizn i rozstępów. Skóra po zabiegu jest wyraźnie młodsza, rozświetlona, gładsza, odzyskuje świeży, zdrowy wygląd i jednolity koloryt.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt zależny jest od pacjenta, jego kondycji zdrowotnej, potencjału regeneracyjnego i wyjściowego problemu. W większości przypadków na pierwsze efekty nie trzeba czekać długo, pojawiają się po kilku dniach. Przebudowa kolagenu jest zaś procesem trwającym do 6 miesięcy, toteż efekty mogą utrzymywać się do 1-2 lat. Dla pełnego efektu zalecana jest jednak seria zabiegów.

Pierwsze efekty na obszarze poddawanym zabiegowi laserem frakcyjnym CO2 są widoczne po kilku dniach w postaci wygładzenia i ujędrnienia. Przebudowa kolagenu jest jednak procesem, który trwa przez następne 3-6 miesięcy, a uzyskane efekty utrzymują się około 2 lat. Po tym okresie wskazane jest powtórzenie zabiegu, ponieważ skóra podlega naturalnemu procesowi starzenia.

W przypadku usuwania blizn lub rozstępów, oczekiwane zmiany w wyglądzie można zaobserwować po około 5-6 tygodniach od zastosowania lasera. Zwykle rezultat jest trwały.

Zalecenia przed zabiegiem

Decydując się na zabieg laserem frakcyjnym CO2 należy pamiętać, aby skóra nie była świeżo opalona. Na 10 dni przed zabiegiem nie stosować kremów z retinolem, ani nie zażywać leków i ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec). Nie zaleca się laseroterapii u osób przyjmujących retinoidy doustnie.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zastosowaniu lasera widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk, a sama skóra wydaje się bardzo naciągnięta. Po zabiegu zaleca się wymianę pościeli na świeżą, stosowanie filtru p-UV, przemywanie skóry, stosowanie przepisanych przez lekarza kremów i maści oraz doustnych suplementów diety.