Blefaroplastyka Wrocław

Blefaroplastyka, czyli korekta górnej lub dolnej powieki, to zabieg chirurgiczny, dzięki któremu usuniesz nadmiar zwiotczałej skóry wokół oczu, a także tkankę tłuszczową .

blefaroplastyka ikona

Mówi się, że są zwierciadłem duszy. Z pewnością zdradzają nasz wiek. Oczy. Wraz z upływem czasu skóra wokół oczu traci bowiem elastyczność i naturalną gęstość. W efekcie powieki stają się wiotkie, widoczny staje się nadmiar skóry, która zaczyna nieestetycznie opadać, a pod dolną powieką w wyniku przemieszczenia się tkanki tłuszczowej tworzą się tzw. worki. To nie tylko problem estetyczny. Opadające powieki w zaawansowanym stadium mogą ograniczyć pole widzenia.
W przypadku zmian, które są oporne na inne, mniej inwazyjne sposoby leczenia, polecam zabieg chirurgiczny – blefaroplastykę.

Czym jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka (plastyka powiek) to zabieg chirurgicznej korekty powieki górnej lub dolnej. Jego celem jest usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, a czasem także tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, dla moich Pacjentów, mogę uzyskać efekt odmłodzonego spojrzenia, zniwelować asymetrię powiek, przywrócić szerokość pola widzenia.

Wskazania

Wskazaniami do plastyki powiek (blefaroplastyki) są:

• opadająca powieka, zwłaszcza jeśli ogranicza pole widzenia
• przepuklina tłuszczowa
• zwiotczała skóra powiek
• tzw. worki pod oczami.

– METRYCZKA ZABIEGU –

Plastyka powiek 

Okolica zabiegowa: skóra powieki

Czas trwania zabiegu: średni; do godziny

Pojawienie się pierwszych efektów: po 2 tyg.

Czas utrzymywania się efektów: wiele lat

Bolesność: potrzebne znieczulenie

Znieczulenie: miejscowe

Liczba potrzebnych zabiegów: 1

Rekonwalescencja: do 2 tyg.

Lekarz: dr Mateusz Dzięgała, Natura Estetica

Miejsce wykonania zabiegu: Wrocław

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Zabieg blefaroplastyki wykonuję w znieczuleniu miejscowym. Jest wtedy bezbolesny. Polega na dokonaniu niewielkich nacięć w celu usunięcia nadmiaru zwiotczałej skóry, ewentualnie także fragmentu tkanki tłuszczowej.

Cięcia wykonuję w naturalnych załamaniach skóry. Przy korekcie powieki górnej – w bruździe jej naturalnego zagięcia, a w przypadku powieki dolnej – tuż pod linią rzęs i w tzw. kurzych łapkach. Dzięki temu po wygojeniu blizny są prawie niewidoczne.
Na koniec zakładam cieniutkie szwy. Cały zabieg trwa około godziny.

Efekty zabiegu

Zawsze są kwestią indywidualną. Będą zależeć zarówno od ogólnego stanu zdrowia i trybu życia Pacjenta, ale także od stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Blefaroplastyka Wrocław jest zabiegiem chirurgicznym, efekty są trwałe, do ich podtrzymania nie jest konieczne powtarzanie w serii.

Co możesz zyskać?
• „otwarcie” oka, uwydatnienie jego piękna, a w skrajnych przypadkach – także przywrócenie szerokiego pola widzenia
• uzyskanie symetrii oprawy oczu
• prawidłowe napięcie skóry wokół oczu
• usunięcie tzw. worków pod oczami
• wizualne odmłodzenie twarzy.

Zdjęcia przed i po plastyce powiek

Powieka jest teraz wyraźnie zaznaczona, a skóra napięta – co ułatwi wykonywanie makijażu. Blefaroplastyka odmłodziła też spojrzenie.

W kolejnych tygodniach blizna stanie się prawie niewidoczna.

Efekt zabiegu blefaroplastyki - zdjęcia przed i po
Zdjęcia przed i po zabiegu blefaroplastyki
Plastyka powiek górnych - zdjęcia przed i po zabiegu
Zdjęcia prezentują efekty zabiegu u konkretnego pacjenta. Pamiętaj, że nie u każdej osoby efekt zabiegu medycyny estetycznej będzie taki sam. Na określony rezultat wpływają m.in.: indywidualne cechy organizmu, kondycja skóry, zastosowane preparaty, liczba wykonanych zabiegów, czy stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Zalecenia przed zabiegiem blefaroplastyki

Każdy zabieg blefaroplastyki poprzedzam konsultacją, podczas której omawiamy Twój stan zdrowia oraz indywidualny sposób przygotowania się do zabiegu.

O co Cię zapytam?
Poproszę o wyniki (lub zlecę badanie) morfologii, czasu krzepnięcia i grupy krwi. Zalecam także zbadać poziom elektrolitów oraz markerów stanu zapalnego (OB, CRP). Jeśli przewlekle chorujesz, np. na cukrzycę, zaburzenia krążenia czy schorzenia okulistyczne, przynieś ze sobą dokumentację medyczną. Zapytam Cię również o to, czy nosisz okulary (nawet jeśli używasz ich tylko do czytania) lub szkła kontaktowe.

Najważniejsze zalecenia przed blefaroplastyką to:

  • rezygnacja z napojów zawierających alkohol oraz z palenia papierosów (również elektronicznych) – mniej więcej na 7 dni przed zabiegiem. Warto też zrezygnować całkowicie lub mocno ograniczyć picie mocnej kawy
  • odstawienie leków rozrzedzających krew (np. aspiryna, ibuprofen) oraz witaminy E – około 10 dni przed terminem zabiegu
  • ustalenie terminu zabiegu tak, by nie pokrywał się on z terminem menstruacji
  • pozostanie na czczo w dniu zabiegu, ok. 6 godzin przed wyznaczonym terminem.

Wiem, że czasem może być Ci trudno przestrzegać restrykcyjnie wszystkie zalecenia. Jednak Twoja samodyscyplina ma duży wpływ na to, jak szybko zagoją się rany i jak szybko wrócisz do pełnej aktywności.

Zalecenia po zabiegu

Przede wszystkim pamiętaj, że tuż po zabiegu będziesz pod wpływem silnych środków przeciwbólowych. Twoje powieki mogą być opuchnięte, zdrętwiałe, co ograniczy Ci pole widzenia. Nie możesz prowadzić samochodu!
Średni czas rekonwalescencji po zabiegu blefaroplastyki trwa ok. 21 dni. W tym czasie stopniowo będziesz wracać do pełnej aktywności.

W pierwszym tygodniu możesz stosować zimne kompresy na powieki – sprzyja to obkurczeniu naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Ze środków przeciwbólowych możesz stosować paracetamol. Zrezygnuj z ibuprofenu, który ma działanie rozrzedzające krew i może utrudnić gojenie się naczyń krwionośnych. W tym czasie polecam także spanie na wyższej poduszce, by uniknąć gromadzenia się limfy w okolicy oka.
Zadbaj o to, by nie podrażniać śluzówki oka. Warto stosować tzw. sztuczne łzy. Unikaj, w miarę możliwości, spędzania długich godzin przed komputerem czy telewizorem. W tym czasie musisz także zmienić soczewki kontaktowe na tradycyjne okulary.

Obrzęk występujący po zabiegu blefaroplastyki jest całkowicie naturalny i w pełni przemijający. Jeśli wycinana była jedynie skóra, utrzymuje się zwykle do tygodnia. W przypadku usuwania także fragmentów tkanki tłuszczowej, znika po mniej więcej dwóch tygodniach.
Średnio tydzień po zabiegu zdejmuję szwy. Od tej pory możesz stopniowo wracać już do normalnego trybu życia.
Przez dwa tygodnie po zabiegu nie podejmuj intensywnej aktywności fizycznej. Nie dźwigaj ciężarów, unikaj schylania się.

Do końca okresu rekonwalescencji unikaj silnego promieniowania słonecznego i mrużenia powiek. Zabezpiecz powieki i oczy okularami przeciwsłonecznymi (koniecznie z filtrem!), zrezygnuj z solarium. Do całkowitego wygojenia okolicy zabiegowej lepiej zrezygnować także z makijażu oczu, intensywnych ćwiczeń sportowych i sauny.

Przeciwwskazania

Bezwzględne (wykluczają przeprowadzenie zabiegu):
• ciąża i laktacja,
• choroby nowotworowe (zwłaszcza stany po chemioterapii),
• zaburzenia krzepnięcia krwi oraz niedokrwistość,
• niewydolność krążeniowo-oddechowa,
• schorzenia wątroby,
• zaburzenia funkcji nerek,
• epilepsja (padaczka),
• egzema powiek,
• silne infekcje bakteryjne i wirusowe, zwłaszcza na skórze twarzy,
• skłonność do powstawania bliznowców.

Względne:
• cukrzyca (stabilna),
• skłonność do stanów zapalnych skóry,
• przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu,
• lekkie choroby ogólne, np. przeziębienie,
• nieprawidłowe wyniki badań,
• schorzenia okulistyczne.