Liposukcja Wrocław
(lipoplastyka)
Liposukcja to mało inwazyjna metoda odsysania tłuszczu. Pozwala zredukować tkankę tłuszczową z ciała (np. brzuch, uda, pośladki) i okolicy twarzy, np. podbródka.
Jeśli Twoim problemem jest lokalnie występujący nadmiar tkanki tłuszczowej w obszarze twarzy i szyi lub ciała, to jednym z rozwiązań medycyny estetycznej jest zabieg liposukcji.
Co to jest liposukcja?
Liposukcja (lipoplastyka) to zabieg polegający na redukcji tkanki tłuszczowej z różnych obszarów ciała. Pozwala modelować sylwetkę, usuwając tłuszcz np. z brzucha, ud, pośladków. W przypadku twarzy, liposukcja stosowana jest przede wszystkim, by pozbyć się podwójnego podbródka lub wyszczuplić policzki.
Do zabiegu wykorzystywane są specjalne małe kaniule, które pozwalają precyzyjnie odessać tłuszcz nawet z małych obszarów. Co najważniejsze – efekt jest trwały i zwykle wystarczy jeden zabieg.
Wskazania
Liposukcję wykonuje się w miejscach odkładania się zbędnego tłuszczu – szczególnie tam, gdzie trudniej się go pozbyć, mimo diety i ćwiczeń. Liposukcja pozwala na:
- usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej
- wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki
Po liposukcji można od razu skorzystać z lipotransferu.
Które części ciała można wyszczuplić dzięki liposukcji?
Liposukcja świetnie sprawdza się przy odsysaniu tłuszczu z:
- podbródka (przy tzw. podwójnym podbródku)
- ramion (tzw. pelikany)
- pleców (tzw. motylki)
- klatki piersiowej
- brzucha
- talii – boczków
- bioder
- wzgórka łonowego
- pośladków
- kolan (np. wewnętrzna strona kolan)
- ud.
– METRYCZKA ZABIEGU –
Liposukcja Wrocław
Okolica zabiegowa: twarz i ciało
Czas trwania zabiegu: 60-90 min.
Pojawienie się pierwszych efektów: do 2-4 tyg.
Czas utrzymywania się efektów: stały
Bolesność: bolesny, wymagane znieczulenie
Znieczulenie: miejscowe
Liczba potrzebnych zabiegów: 1-2 na okolicę
Rekonwalescencja: 3-4 tyg.
Lekarz: dr Mateusz Dzięgała, Natura Estetica
Miejsce wykonania zabiegu: Wrocław
Zobacz przykłady zastosowania
liposukcji strzykawkowej.
Odsysanie tłuszczu z brzucha
Jeśli obtłuszczenie nie jest bardzo duże, to z pomocą liposukcji można uzyskać świetne efekty. Bezpiecznie usuwa się do 1,5 litra tłuszczu. Z liposukcji brzucha korzystają najczęściej osoby, które z powodu różnych schorzeń nie mogą podjąć aktywności fizycznej lub kobiety po ciąży.
Odsysanie tłuszczu z ramion
Liposukcja ramion polega na usunięciu tłuszczu ze spodniej i wewnętrznej strony ramion. Tzw. pelikany (skóra zwisająca pod ciężarem nadmiarowej tkanki tłuszczowej) są też miejscem narażonym na otarcia i odparzenia. W przypadku bardzo rozciągniętej skóry, moi Pacjenci decydują się też na połączenie liposukcji z innymi zabiegami – np. liftingującymi nićmi Aptos.
Odsysanie tłuszczu z podbródka
Liposukcja podbródka pozwala wysmuklić dolną partię twarzy i szyję, z powrotem podkreślając zarys żuchwy. Z problemem podwójnego podbródka zgłasza się wielu Pacjentów, bo nagromadzonej w tym obszarze tkanki tłuszczowej trudniej pozbyć się dietą i ćwiczeniami. W przypadku „podwójnej brody”, świetne efekty daje łączenie różnych zabiegów (np. lifting podbródka nićmi Aptos). Podczas konsultacji przedstawię Ci możliwości i zaproponuję optymalne rozwiązanie.
Na czym polega zabieg liposukcji?
Liposukcja polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez niewielkie nakłucia w skórze. Podczas liposukcji można bezpiecznie pobrać 1-1,5 litra tłuszczu. Dla wielu osób jest to wystarczająca ilość, by wymodelować sylwetkę, na przykład usuwając nagromadzony tłuszcz z brzucha, boczków czy bioder. W przypadku np. podbródka, zwykle usuwa się ok. 50-100ml. Z małych partii ciała tkankę można odciągnąć za pomocą strzykawki. Stąd nazwa liposukcja strzykawkowa.
Liposukcję strzykawkową lekarz wykonuje w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu Pacjent może iść do domu. Ten rodzaj liposukcji jest więc mniej inwazyjny niż tradycyjna liposukcja stosowana w chirurgii plastycznej.
W gabinecie Natura Estetica stosuję profesjonalny sprzęt medyczny (ssak operacyjny) z zestawem kaniul, które pozwalają sprawnie i precyzyjnie przeprowadzić zabieg. Używam kaniul do liposukcji, które mają od 3 do 5 mm średnicy i od 15 do 25 cm długości, a także różne zakończenia – mogę więc dopasować narzędzie do obszaru zabiegowego.
Sam zabieg trwa do 1,5h, a po nim można iść do domu. Przeczytaj też, jak krok po kroku wygląda liposukcja >>
Liposukcja – efekty
Podczas zabiegu komórki tłuszczowe zostają usunięte na zawsze. Efekty liposukcji są więc trwałe i nie ma konieczności powtarzania zabiegu (jeśli podczas jednej wizyty usunięto zaplanowaną ilość tkanki tłuszczowej).
Aby utrzymać efekt liposukcji trzeba oczywiście utrzymać stałą masę ciała – żaden zabieg nie powstrzyma przyrostu nowej tkanki tłuszczowej.
Redukcję tkanki zauważysz od razu po zabiegu, a na pełen obraz trzeba zaczekać 2-4 tygodnie – do czasu, gdy skóra z powrotem się obkurczy.
Zalety liposukcji
– szybki sposób modelowania sylwetki i poprawy wyglądu twarzy
– stały efekt, a pierwsze rezultaty są widoczne od razu
– krótki zabieg bez potrzeby powtarzania
– niewielka bolesność przy znieczuleniu miejscowym
– rekonwalescencję (2-4 tyg.) można przejść w domu
– minimalizacja blizn
– świetny stosunek efektywności do ceny.
Jak wykonuje się liposukcję?
Najpierw przeprowadzam konsultację kwalifikującą do zabiegu, omawiam wyniki badań, planuję leczenie i odpowiadam na Twoje pytania. Na wizytę, na której wykonywana jest liposukcja, trzeba przeznaczyć ok. 60-90 minut.
Zobacz, jak wykonuję liposukcję w Natura Estetica:
Znieczulenie
Za pomocą pierwszej kaniuli robię infiltrację – podaję środek znieczulający miejscowo, obkurczający naczynia krwionośne oraz wstępnie rozbijający tkankę tłuszczową.
Odsysanie tłuszczu
Po około 30min. można zacząć odsysać tłuszcz. Precyzyjne iniekcje drugą kaniulą pozwalają mi dotrzeć do komórek tłuszczowych, a ssak operacyjny mechanicznie (pod niewielkim ciśnieniem) usuwa zbędny tłuszcz. Cała odsysana zawartość spływa do specjalnych pojemników z miarkami – dzięki temu widzę ile tłuszczu już zostało usunięte i czy jest to bezpieczna ilość.
Lipotransfer
Jeśli jednocześnie chcesz skorzystać z zabiegu lipotransferu, to odpowiednio przygotowuję pobrane komórki tłuszczowe, a następnie przeszczepiam je w inny obszar twarzy lub ciała.
Wskazówki po zabiegu
Na koniec przekazuję Ci wszystkie zasady, których musisz przestrzegać podczas rekonwalescencji oraz wypisuję receptę na antybiotyk. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, w każdym czasie możesz się ze mną skontaktować.
Z jakimi zabiegami można łączyć liposukcję?
W zależności od problemu, z którym zgłasza się Pacjent, mogę dobrać zabiegi uzupełniające i wzmacniające efekt. Na przykład w przypadku drugiego podbródka, wraz z liposukcją mogę wykonać lifting nićmi Aptos.
Na takie połączenie zabiegów decydują się u mnie Pacjenci, u których, poza nadmiarem tkanki tłuszczowej, występuje jednocześnie zwiotczenie skóry w tym obszarze. Rezultat liposukcji, przy jednoczesnym wszyciu nici podtrzymujących tkanki, jest widoczny natychmiast. A co najważniejsze – efekt jest długotrwały. Może utrzymać się nawet kilkanaście lat.
Niejednokrotnie duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje stopniowe rozciąganie się skóry. Ten problem może uwidocznić się po usunięciu tłuszczu. Wtedy warto rozważyć uzupełnienie liposukcji zabiegami takimi jak radiofrekwencja czy endermologia LPG. Te zabiegi pomogą też poprawić wygląd skóry, jeśli wystąpią obrzęki i zasinienia.
Lipotransfer po liposukcji
Podczas zabiegu liposukcji, pobrane komórki tłuszczowe nie ulegają zniszczeniu. Dlatego mogą być od razu użyte do lipotransferu, czyli przeszczepu własnego tłuszczu. Lipotransfer polega na przeniesieniu pobranych wcześniej komórek w inne miejsce – na przykład, żeby unieść kości policzkowe lub wypełnić luki powstałe w wyniku urazów. Jako że Pacjentowi wstrzykiwany jest jego własny tłuszcz, to bezpieczeństwo i efektywność zabiegu są wysokie – nie ma ryzyka odrzucenia materiału przez organizm.
Bezpieczeństwo liposukcji
Choć taka liposukcja jest mało inwazyjnym i szybkim zabiegiem, to, jak każda procedura medyczna, ma też przeciwwskazania. Do liposukcji trzeba się też odpowiednio przygotować, a po niej stosować się do zasad rekonwalescencji.
Jako lekarz, podchodzę do tej kwestii odpowiedzialnie – zabieg poprzedza konsultacja i omówienie zleconych badań. Odstępuję od zabiegu, jeśli uznam, że jest on niewskazany lub niebezpieczny dla Pacjenta.
Przygotowanie do liposukcji
- na 14 dni przed zabiegiem przestań palić papierosy oraz ogranicz przyjmowanie suplementów, takich jak kwasy OMEGA-3, tran, czy wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginko Biloba)
- na 7 dni przed zabiegiem wykonaj zlecone przeze mnie badania (morfologia, APTT, INR) oraz odstaw leki przeciwzapalne (są to np. Ibuprom, Aspiryna, Ketonal)
- na 1 dzień przed zabiegiem zrezygnuj z kawy i alkoholu
- w dniu zabiegu zadbaj o higienę miejsca poddawanego zabiegowi, zjedz lekkie śniadanie, unikaj ekspozycji na słońce oraz sauny i solarium.
Zalecenia po liposukcji
Rekonwalescencja po liposukcji trwa ok. 3-4 tygodnie. W tym czasie przestrzegaj poniższych zaleceń:
- staraj się nie zainfekować miejsc po iniekcji – przez 7 dni nie należy dotykać, trzeć, uciskać skóry (np. podczas snu)
- przez 5 dni przyjmuj antybiotyk, który Ci przepiszę
- przez 2 tygodnie noś opatrunek uciskowy lub specjalną odzież. Przez ten czas unikaj też wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce, korzystania z sauny i solarium.
Przeciwwskazania
- przewlekłe choroby nerek i wątroby
- stany zapalne i infekcje (grzybicze, wirusowe i bakteryjne) w miejscu odsysania tłuszczu
- choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, cukrzyca
- zaburzenia krzepliwości krwi
- zaburzenia psychiczne
- stosowanie niektórych leków (przeciwkrzepliwych i antybiotyków)
- ciąża i karmienie piersią
- uczulenie na środki znieczulające
- duża otyłość
MOŻLIWE NEGATYWNE SKUTKI
Liposukcja jest ogólnie bezpieczna i skuteczna, ale, jak wszystkie zabiegi, wiąże się z ryzykiem. Jakie mogą być negatywne następstwa liposukcji?
- gojenie okolicy wkłucia kaniuli do pobrania tłuszczu może trwać 5–7 dni
- w miejscu pobrania tkanki tłuszczowej przez około 2–4 tygodnie mogą występować podbiegnięcia krwawe, ból i tkliwość przy dotyku
- w miejscu pobrania tkanki tłuszczowej mogą pozostać nierówności powierzchni skóry
- miejscowe zakażenie tkanek
- zator tłuszczowy mogący doprowadzić do zgonu pacjenta
- zatorowość płucna
- wstrząs anafilaktyczny będący reakcją na podawane leki
- wstrząs krwotoczny w wyniku uszkodzenia naczyń
- uszkodzenie skóry, martwica skóry
- blizny i przebarwienia w miejscu wkłucia
- uszkodzenie nerwów, zaburzenia czucia – najczęściej przemijające
- seroma – płyn zbierający się pomiędzy skórą i głębiej leżącymi tkankami.
Liposukcja – odsysanie tłuszczu – cena
Cena liposukcji uzależniona jest od obszaru, z którego usuwana jest tkanka tłuszczowa. Poniżej przykładowe ceny odsysania tłuszczu z brzucha, ud, boczków, kolan i podbródka:
Liposukcja brzucha – cena od 3500 do 5000 zł
Liposukcja ud – cena od 3500 do 5000 zł
Liposukcja podbródka – cena 3500 zł
Liposukcja kolan – cena 2500 zł
Liposukcja boczków – cena 3500 zł
Sprawdź też aktualny cennik zabiegów medycyny estetycznej.
FAQ – najczęstsze pytania Pacjentów o liposukcję
Jak wygląda skóra po liposukcji?
Czy po liposukcji zostają ślady na skórze, np. blizny?
Ile zabiegów jest potrzebnych?
Zwykle wystarczy jeden zabieg, a efekt jest trwały. Natomiast liposukcję można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej – wtedy plan leczenia rozpisuję na kolejne wizyty.
Kiedy zobaczę pełen efekt zabiegu?
Jaka jest różnica między liposukcją a liposukcją strzykawkową?
Główną różnicą między liposukcją a liposukcją strzykawkową jest sposób usuwania tłuszczu z organizmu. Liposukcja strzykawkowa wykorzystuje igły/kaniule do ekstrakcji tłuszczu z jednego obszaru na raz, podczas gdy tradycyjna liposukcja usuwa go przez rurki wprowadzone do ciała oraz pompę. Liposukcja wymaga znieczulenia ogólnego i sedacji, a liposukcję strzykawkową można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Podczas liposukcji strzykawkowej usuwa się znacznie mniejszą ilość tłuszczu, więc jest to zabieg dla osób, u których nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest bardzo duży.
Liposukcja strzykawkowa jest więc przede wszystkim mniej inwazyjnym, bardziej bezpiecznym, tańszym i szybszym zabiegiem. Rekonwalescencja po niej jest również znacznie krótsza.