Kwas hialuronowy

Zabiegi kwasem hialuronowym przywracają skórze młody wygląd, jędrność, sprężystość, nawilżają ją i wypełniają zmarszczki.

kwas hialuronowy ikona

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, popularny wypełniacz w świecie medycyny estetycznej, jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Jest to polisacharyd, zaliczany do grupy glizkozaminoglikanów. Jego główną rolą jest wiązanie i magazynowanie wody. Produkowany w organizmie od najmłodszych lat, z wiekiem zaczyna go ubywać w tkankach, co objawia się spadkiem nawilżenia skóry.

W medycynie estetycznej znajdują zastosowanie dwa rodzaje kwasu hialuronowego – ucieciowany i nieusieciowany.

Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest w celu nawilżenia skóry i wygładzenia drobnych zmarszczek. Charakteryzuje go krótki czas utrzymywania się w tkance – do około miesiąca. Podaje się go w głąb skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć w znieczuleniu miejscowym

Kwas hialuronowy usieciowany pełni funkcję typowego wypełniacza. Jego czas utrzymywania się w tkance, a zatem czas działania efektu, zależny jest od wielu czynników, wśród których wymienić należy stopień jego usieciowania, miejsce podawania oraz indywidualne cechy pacjenta. Generalną zasadą jest, że im bardziej kwas hialuronowy jest usieciowany, tym dłużej zachowuje się w tkance.

Wskazania

Zastosowania dla kwasu hialuronowego to:

  • korekta zmarszczek
  • wolumetria twarzy
  • korekcja i powiększanie ust
  • rewitalizacja skóry

Tu, jako lekarz, muszę Ci wyjaśnić, że są obszary twarzy, w które kwasu hialuronowego nie powinno się wstrzykiwać. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.

Zobacz przykłady niektórych problemów, w przypadku których stosowany może być kwas hialuronowy.

– METRYCZKA ZABIEGU –

Kwas hialuronowy

Okolica zabiegowa: twarz

Czas trwania zabiegu: krótki; 30 minut

Pojawienie się pierwszych efektów: natychmiast

Czas utrzymywania się efektów: 6-12 mies.

Bolesność: mało bolesny

Znieczulenie: opcjonalnie – miejscowe

Liczba potrzebnych zabiegów: 1

Rekonwalescencja: 3-5 dni

Lekarz: dr Mateusz Dzięgała, Natura Estetica

Miejsce wykonania zabiegu: Wrocław

Jak wygląda zabieg

Kwas hialuronowy może być zaaplikowany praktycznie w każdy obszar ciała, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, po dezynfekcji obszaru zabiegowego. Zabiegi zwykle dotyczą twarzy, a w szczególności wypełnienia i korekcji zmarszczek, redukcji bruzd nosowo-wargowych, powiększania i nadawania kształtu ustom, modelowania policzków.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Czas trwania jest uzależniony od wielu czynników, w tym od efektu końcowego, który chcemy osiągnąć, stopnia usieciowania kwasu hialuronowego, głębokości, na jaką preparat zostaje podany, cech osobniczych Pacjenta. Zwykle utrzymuje się 4-6 miesięcy w przypadku preparatów lekkich, plastycznych, np. do odświeżenia drobnych zmarszczek, a także do 12-14 miesięcy w przypadku preparatów twardych, np. do wolumetrii.

Zalecenia przed zabiegiem

Demakijaż przed zabiegiem. Na kilka dni przed zabiegiem nie należy zażywać preparatów o działaniu rozrzedzającym krew, np. Aspiryna, Allertec, Plavix.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu może utrzymywać się obrzęk w miejscu poddanym leczeniu. W pierwszych 48 godzinach nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory).
Niewskazane jest opalanie się ani dłuższe przebywanie w temperaturze poniżej 0 st. C.
Po zabiegu zalecane jest utrzymanie miejsca iniekcji w szczególnej czystości.
Przez 3 dni po zabiegu nie zaleca się wzmożonej aktywności fizycznej.

Przeciwwskazania

  • ciąża i laktacja
  • aktywna opryszczka
  • stany zapalne skóry
  • niewyrównana cukrzyca
  • niewyrównane choroby autoimmunologiczne
  • aktywna choroba nowotworowa
  • skłonność do bliznowców
  • niewyrównane zaburzenia krzepnięcia.