Lipotransfer
Lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, jest czołowym zabiegiem z dziedziny medycyny regeneracyjnej i wykorzystuje się go do odbudowy naturalnych kształtów twarzy, dłoni, piersi i pośladków.
Na czym polega lipotransfer?
Lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej to metoda modelowania twarzy i ciała, ale także jeden z zabiegów anti-aging. Uzyskasz dzięki niemu dwa pożądane efekty – redukcję tkanki tłuszczowej w miejscu, w którym jest w nadmiarze oraz wypełnienie tam, gdzie jej brakuje.
Istotą zabiegu jest fakt, że wypełniaczem jest materiał pobrany z organizmu Pacjenta. Nie ma zatem ryzyka odrzucenia czy reakcji alergicznej. Co więcej, tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, które tuż po przeszczepie podejmują swoją aktywność. Dzięki temu skóra ulega wyraźnemu odmłodzeniu i ujędrnieniu.
Wskazania
- wypełnienie ubytków tkanki, np. zapadniętych blizn
- modelowanie kształtu twarzy, w tym kształtu i rozmiaru ust
- niwelowanie głębokich zmarszczek, na przykład pod oczami – w tzw. dolinie łez
- wyrównanie asymetrii twarzy i ciała
- modelowanie i powiększanie piersi, pośladków
- odmłodzenie dłoni.
– METRYCZKA ZABIEGU –
Lipotransfer
Okolica zabiegowa: twarz i ciało
Czas trwania zabiegu: długi; do 1,5h
Pojawienie się pierwszych efektów: do 2-4 tyg.
Czas utrzymywania się efektów: 2 lata i dłużej
Bolesność: bolesny, wymagane znieczulenie
Znieczulenie: miejscowe
Liczba potrzebnych zabiegów: 1
Powtarzanie: co 2-5 lat
Rekonwalescencja: 3-4 tyg.
Lekarz: dr Mateusz Dzięgała, Natura Estetica
Miejsce wykonania zabiegu: Wrocław
Lipotransfer – jak wygląda zabieg
Zabieg standardowo wykonuję w znieczuleniu miejscowym. W uzasadnionych przypadkach konieczne będzie znieczulenie ogólne – poinformuję Cię o tym na konsultacji. Cały zabieg trwa średnio 2-3 godziny, choć oczywiście zależy to od rozległości okolicy, zarówno pobierania, jak i podawania tkanki tłuszczowej.
Podczas gdy Ty będziesz relaksować się leżąc i słuchając muzyki, ja sprawnie wykonam lipotransfer.
Rozmowa
Przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie Ci opowiem, jak będzie przebiegał zabieg.
Przygotowanie i znieczulenie
Na tym etapie otrzymasz znieczulenie. Niezbędne jest też podanie preparatu obkurczającego naczynia krwionośne i ułatwiającego oddzielenie tkanki tłuszczowej.
Pobranie komórek
Następnie pobiorę odpowiednią ilość komórek (jednorazowo nie więcej niż 300 ml) kaniulą, czyli strzykawką z tępo zakończoną igłą. Najczęściej tkankę pobieram z brzucha, ud, talii, kolan czy podbródka.
Przygotowanie materiału
Pobrany materiał odwiruję w specjalnej maszynie, by usunąć z niego wszystkie płyny oraz komórki martwe o nieprawidłowej budowie.
Wypełnienie
Ostatni krok to wypełnienie wybranej okolicy twarzy lub ciała – również przy pomocy kaniuli.
Wskazówki po zabiegu
Na koniec przekażę Ci wszystkie niezbędne zasady, do których musisz stosować się podczas rekonwalescencji. Pamiętaj, że jeśli coś Cię zaniepokoi, w każdym czasie możesz się ze mną skontaktować.
Efekty zabiegu
Lipotransfer przynosi trwałe efekty. I zobaczysz je od razu po zabiegu. Komórki tłuszczowe po przeszczepie szybko się unaczyniają i tworzą jedną strukturę z tkanką, która była już w okolicy zabiegowej.
Ze względu na to, że przeszczepiany tłuszcz jest materiałem autologicznym, czyli wypełniaczem pochodzącym bezpośrednio z organizmu Pacjenta, ok. 50-80% komórek przyjmuje się. Pozostałe są wchłaniane w naturalny sposób.
Właśnie ze względu na proces wchłaniania się części tkanki, zabieg warto powtórzyć. W moim gabinecie we Wrocławiu zwykle wykonuję lipotransfer u jednego Pacjenta w serii 2-3 zabiegów w indywidualnie ustalanych odstępach.
Serię zabiegów zalecam zwłaszcza, jeśli chcesz uzyskać wyraźnie widoczne zmiany. W okolicę poddawaną zabiegowi można bowiem wprowadzić ograniczoną ilość komórek tłuszczowych. Tylko wówczas masz pewność, że przyjmą się i rozmieszczą prawidłowo. Dlatego jeśli marzysz o przejściu z 2D na 3D, konieczne będzie stopniowe podawanie tłuszczu w wybraną okolicę.
Pamiętaj, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa będzie zmieniać swą objętość wraz z wahaniami wagi ciała.
Zalecenia przed zabiegiem
W trakcie lipotransferu dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, zatem przygotuj się do niego tak, jak do innych tego typu zabiegów.
Na konsultację przed zabiegiem przynieś ze sobą wyniki badań krwi – morfologii, czasu krzepnięcia, grupy krwi oraz lipogram. Warto także zbadać poziom markerów stanu zapalnego (OB, CRP). Jeśli w wyniku lipotransferu chcesz powiększyć piersi, przed zabiegiem koniecznie zrób USG piersi lub mammografię. Powiedz mi, jeśli leczysz się na cukrzycę, masz zaburzenia rytmu serca czy tendencję do powstawania krwiaków, żylaków, pękania naczynek. Spytam Cię także o termin ostatniej miesiączki – zabiegu nie powinno się umawiać w czasie przewidywanej menstruacji.
Ponadto:
- 10-14 dni przed zabiegiem odstaw wszystkie leki rozrzedzające krew (np. aspiryna, ibuprofen).
- W podobnym czasie zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu.
- Mniej więcej tydzień przed zabiegiem ogranicz picie mocnej kawy.
- W dniu zabiegu weź prysznic z użyciem antybakteryjnego mydła/żelu. Okolicę zabiegową odkażę dodatkowo w gabinecie, ważne jednak, by całe ciało było oczyszczone z chorobotwórczych drobnoustrojów.
- Pozostań na czczo minimum 6 godzin przed zabiegiem.
- Przygotuj odpowiednie ubranie – w zależności od miejsc poddawanych zabiegowi. Ubrania powinny być luźne, z naturalnych, przewiewnych materiałów, a ich założenie nie powinno wymagać od Ciebie wyginania i naciągania ciała. Sprawdzą się buty wsuwane (zamiast sznurowanych) i bluzki na guziki (zamiast wkładanych przez głowę).
Zalecenia po zabiegu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Leki mają silny wpływ na organizm. Okolica zabiegowa nie powinna także nadmiernie „pracować”. Dlatego nie będziesz mogła prowadzić samochodu. Jeśli planujesz podróż komunikacją publiczną, zajmij miejsce siedzące, by unikać naciągania ciała i potencjalnych urazów mechanicznych.
Opuchlizna pozabiegowa zwykle schodzi mniej więcej po tygodniu. W tym czasie pacjenci wracają do pełnej aktywności. Zalecam jednak noszenie opaski uciskowej i delikatny masaż okolicy, z której pobierana była tkanka przez dwa tygodnie po zabiegu. Przez dwa tygodnie zrezygnuj także z dźwigania ciężarów, intensywnych ćwiczeń fizycznych, sauny, basenu i siłowni. Niewskazane są także gorące kąpiele.
Przeciwwskazania
- niska waga ciała
- ciąża
- choroby autoimmunologiczne
- choroby nowotworowe, chemioterapia, radioterapia
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- choroby serca
- niewydolność nerek
- niewydolność wątroby
- aktywne infekcje i stany zapalne – ogólne i w okolicy zabiegowej
- cukrzyca
- padaczka
- implanty.