Medycyna estetyczna jest dziedziną medycyny, która z roku na rok zyskuje na popularności. Nie jest to specjalizacja lekarska, sensu stricto, jak kardiologia, chirurgia ogólna czy pediatria. Jest to obszar medycyny, który zrzesza lekarzy zainteresowanych poczuciem estetyki, pięknem, czy szeroko pojętym zdrowym stylem życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest medycyna estetyczna
- kto może zostać lekarzem medycyny estetycznej
- jak wygląda dobrze dobrana terapia
Spis treści
1. Czym jest medycyna estetyczna
2. Jak zostać lekarzem specjalizującym się w medycynie estetycznej
3. Jak uzyskać naturalne efekty zabiegów
Aby zajmować się medycyną estetyczną (z zaznaczeniem – z dobrymi rezultatami leczniczymi oraz zadowoleniem Pacjenta) należy spełniać cztery kryteria:
- mieć solidną podbudowę teoretyczną z zakresu dziedzin takich jak biologia molekularna, anatomia, histologia, dermatologia, elementy chirurgii, wspartą podyplomową szkołą medycyny estetycznej
- posiadać predyspozycje do zabiegowej części medycyny, najlepiej rozwijane w trakcie specjalizacji o profilu zabiegowym
- posiadać doświadczenie w zakresie stosowanych praktyk i zabiegów, uzyskane na drodze specjalistycznych kursów i pracy w gabinecie medycyny estetycznej
- mieć poczucie estetyki i ogólnie pojętej harmonii, znać kanony piękna i mieć ogólny zmysł artystyczny, a także wykazywać się empatią
Medycyna estetyczna to sztuka, wymaga od lekarza doboru odpowiednich narzędzi, łączenia ich w terapie, indywidualnego podejścia. Nie jest to rzemiosło, które może wykonywać każdy po odbyciu kilku kursów.
Z gabinetu medycyny estetycznej skorzystać może każdy, kto chce wyglądać młodziej, czuć się lepiej lub też skorygować nieco jakieś defekty (asymetrie, blizny, przebarwienia).
Z porady lekarza medycyny estetycznej skorzystają na pewno osoby pracujące twarzą – osoby medialne, przedstawiciele, modelki, aktorzy, influencerzy, biznesmeni.
Dobry lekarz powinien przeprowadzić dłuższą konsultację przed zabiegiem, zrozumieć problem i potrzeby, z którymi Pacjent się do niego zgłasza, zanalizować istniejące defekty i skutecznie nim zaradzić. Dobrze dobrana terapia to taka, po której efekty będą naturalne i harmonijne, po której z każdym dniem Pacjent będzie wyglądał lepiej i coraz bardziej ‘świeżo’, bez sztuczności. Kluczowym jest oczywiście dobór zabiegów tak, aby nie kolidowały z rodzajem prowadzonej aktywności życiowej.
Niestety, wielu osobom medycyna estetyczna wciąż kojarzy się ze sztucznością, zbotoksowaną, nieruchomą twarzą-maską, nadkorekcją policzków, napompowanymi jak parówki ustami czy nieskutecznością zabiegów.
Kto ponosi za to odpowiedzialność? Ano po pierwsze – niejednokrotnie celebryci z przerysowanymi efektami zabiegów, aczkolwiek w ich przypadku zabiegi takie mogą być celowe, aby przyciągnąć uwagę mediów. Po drugie – same gabinety. Niektóre nowo powstałe, często bez lekarza, mające w ofercie preparaty o niesprawdzonej skuteczności, oferujące zabiegi na sprzętach bez certyfikacji ani atestów medycznych, które przykuwają uwagę Pacjentów wyjątkowo niską ceną. Nietrudno w takim przypadku o brak efektów terapeutycznych oraz możliwe powikłania, które mogą przynieść opłakany rezultat, a o których napiszę artykuł kiedy indziej.
Pamiętajmy, że o ile medycyna estetyczna jest dziedziną dynamicznie rozwijającą się, to warto korzystać z gabinetów o potwierdzonej renomie, w których lekarze pracują na sprawdzonych produktach, a oferowane zabiegi dają efekty harmonijne i naturalne.
Przeczytaj też o tym, jak wybrać gabinet medycyny estetycznej.