Zmarszczki na twarzy są naturalnym, ale niekoniecznie mile widzianym efektem naturalnego procesu starzenia się skóry. Z czasem włókna kolagenowe ulegają degradacji, skóra traci swoją elastyczność i jędrność, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Tworzą się one w pierwszej kolejności wokół oczu i ust oraz na czole. Zmarszczki nie dodają nam uroku, a wręcz przeciwnie – postarzają. Czy możesz się ich pozbyć, a przy tym poprawić swój wygląd i samopoczucie? Oczywiście! Z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak powstają zmarszczki
- jakie są rodzaje zmarszczek na twarzy – zmarszczki czoła, wokół oczu, wokół ust
- jakie są zmarszczki szyi i dekoltu
- jak usunąć lub spłycić zmarszczki
- które zabiegi pomagają zapobiegać powstawaniu zmarszczek
Spis treści
1. Które zabiegi medycyny estetycznej stosować na zmarszczki
2. Jaki zabieg wybrać na zmarszczki?
3. Rodzaje zmarszczek
4. Zmarszczki czoła
5. Co na zmarszczki na czole? Czy tylko botox?
6. Lwia zmarszczka – co to jest
7. Lwia zmarszczka – botoks pomoże Ci się jej szybko pozbyć
8. Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy
9. Zmarszczki wokół oczu
10. Jak zlikwidować kurze łapki
11.Dolina łez – co na zmarszczki pod oczami
12. Zmarszczki wokół ust
13. Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust
14. Co to są linie marionetki
15. Co na linie marionetki
16. Jak się pozbyć zmarszczki palacza
17. Broda brukowana – co to jest i jak się jej pozbyć
18. Zmarszczki na szyi i dekolcie
19. Szyja i dekolt – rodzaje zmarszczek
20. Zmarszczki na szyi i dekolcie – jak je zlikwidować
21. Jak jeszcze można pozbyć się zmarszczek na szyi i dekolcie
Które zabiegi medycyny estetycznej stosować na zmarszczki?
Co jest dobre na zmarszczki na twarzy, szyi lub dekolcie? Medycyna estetyczna daje nam kilka możliwości. W przypadku zmarszczek czoła i kurzych łapek najczęściej stosuje się botoks. To popularny zabieg, któremu poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głębokie zmarszczki można wypełnić kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem (lipotransfer). Na płytkie zmarszczki polecam osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatopłytkową. Świetne efekty daje też zastosowanie biostymulatorów, które mają za zadanie odbudowę poszczególnych warstw skóry. Używam w tym celu takich preparatów, jak:
Kolejne metody usuwania zmarszczek, z których korzystam w swoim gabinecie we Wrocławiu, to laser frakcyjny i radiofrekwencja mikroigłowa.
>> Jakie zabiegi na twarz, w tym na zmarszczki, stosuję w Natura Estetica? Sprawdź na stronie zabiegów na skórę twarzy i szyi.
Jaki zabieg wybrać na zmarszczki?
Jako lekarz medycyny estetycznej, zawsze dobieram zabieg pod względem:
• umiejscowienia,
• rodzaju i głębokości zmarszczki,
• stanu skóry pacjentki.
Podczas konsultacji przed zabiegiem, ocenię kondycję Twojej cery – sprawdzę, jak zaawansowane są procesy starzeniowe zachodzące w skórze i tkance podskórnej. Następnie wyjaśnię Ci, jak pozbyć się zmarszczek, stosując proponowane przeze mnie zabiegi medycyny estetycznej. Wybierzemy najlepszą metodę, biorąc pod uwagę nie tylko stan Twojej skóry, ale także Twoje potrzeby i oczekiwania.
Rodzaje zmarszczek
O kurzych łapkach na pewno słyszałaś. Ale na przykład naszyjnik Wenus czy linie marionetki nie bardzo kojarzą się ze zmarszczkami. Prawda? Przeczytaj o różnych rodzajach zmarszczek, które spędzają nam sen z powiek. Podpowiem też, które zabiegi najczęściej rekomenduję w ich przypadku.
Zmarszczki czoła
Zmarszczki na czole (zmarszczki gładzizny) to zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek powtarzalności ruchów mięśni. Pojawiają się stosunkowo szybko, już około 25. roku życia. Po latach zamieniają się w głębokie i trwałe bruzdy na czole. Z wiekiem zmniejsza się produktywność fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli substancji o kluczowym znaczeniu dla prawidłowej budowy skóry. Skóra na czole szybko traci swoją elastyczność, jędrność i rozciągliwość. Z czasem powstają więc pionowe i poziome wgłębienia na gładziźnie czoła. Poprzeczne zmarszczki tworzą się na skutek silnego działania mięśnia czołowego, odpowiedzialnego za unoszenie czoła i brwi.
Co na zmarszczki na czole? Czy tylko botox?
Botoks na zmarszczki na czole to doskonałe rozwiązanie. Dlaczego? Bo skutecznie blokuje działanie mięśnia czołowego, co nie tylko zapobiega tworzeniu się zmarszczek, ale też wygładza te już istniejące. Co jeszcze jest dobre na zmarszczki na czole? W tej okolicy dobrze sprawdzają się takie zabiegi jak laseroterapia, radiofrekwencja igłowa i osocze bogatopłytkowe. Laser frakcyjny pobudza głębokie warstwy skóry do regeneracji. Po zabiegu skóra jest odmłodzona i lepiej zagęszczona, a zmarszczki są znacznie mniej widoczne lub znikają. Podczas radiofrekwencji igłowej dochodzi do kontrolowanego przegrzania skóry i rozpoczęcia procesów naprawczych (m.in. produkcji nowych włókien kolagenu). W efekcie zwiększa się napięcie tkanek i zmniejsza wiotkość skóry, dzięki czemu zmarszczki znikają. Osocze bogatopłytkowe stymuluje fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra staje się jędrna, lepiej odżywiona i bardziej elastyczna. Zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra odzyskuje blask i młodszy wygląd.
Lwia zmarszczka – co to jest
Lwia zmarszczka to potoczna nazwa pionowej bruzdy pomiędzy brwiami. Za jej powstanie odpowiada niewielki mięsień, który marszczy brwi. Genetyka, światło słoneczne i palenie tytoniu to czynniki, które przyśpieszają pojawienie się pionowej bruzdy na środku czoła. Lwia zmarszczka najczęściej występuje u osób, które często się denerwują, są spięte lub mają ekspresyjną mimikę twarzy. U jednych pacjentów bruzda pojawia się już po 20. roku życia, u innych dopiero w okolicach czterdziestki.
Lwia zmarszczka – botoks pomoże Ci się jej szybko pozbyć
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się lwiej zmarszczki, to zabiegiem, który pozwala uzyskać doskonałe efekty i który wykonuję w swoim gabinecie, jest botoks. Świetnie radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Efekty, jakie daje botoks na lwie zmarszczki, to rozluźnione mięśnie. Po zabiegu skóra nie napina się już tak mocno, jak wcześniej, dzięki czemu lwia zmarszczka jest płytsza i mniej widoczna. Ostateczny efekt widoczny jest po 2 tygodniach i utrzymuje się przez kilka miesięcy. Regularne stosowanie botoxu stopniowo osłabia zablokowany mięsień. Z czasem odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami stają się coraz dłuższe.
> > Przeczytaj więcej o usuwaniu lwiej zmarszczki botoksem
Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy
Pamiętaj, że kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę nie jest odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ podany w tym miejscu może powodować powikłania, np. problemy ze wzrokiem (podwójne widzenie), niedokrwienie tkanek lub martwicę skóry. Wynika to ze specyfiki anatomii twarzy, w której znajduje się bardzo dużo naczyń i nerwów. Kwas hialuronowy to preparat w postaci żelu, który dzięki swojej gęstości i objętości niemal natychmiast wypełnia zmarszczki i bruzdy. Jednak z tych samych powodów może także uciskać lub zatykać naczynie krwionośne, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
W przypadku zmarszczek poprzecznych czoła zastosowanie toksyny botulinowej jest terapią pierwszego wyboru. Dlatego też w moim gabinecie medycyny estetycznej lwie zmarszczki usuwam za pomocą botoksu.
Zmarszczki wokół oczu
Zmarszczki wokół oczu powstają w stosunkowo młodym wieku. Skóra wokół nich jest bardzo delikatna i dużo cieńsza niż w innych miejscach na twarzy (jej grubość wynosi zaledwie około 0,5 mm). Z tego względu łatwo robi się sucha i szybko traci jędrność. Bardzo cienka warstwa podskórna i brak gruczołów potowych sprawiają, że nie potrafi dobrze bronić się przed niekorzystnym wpływem środowiska, słońcem, zmianami temperatur. Słabe ukrwienie i tendencje do gromadzenia chłonki prowadzą do powstawania obrzęków, a przebijające przez skórę naczynia krwionośne dają efekt cieni pod oczami. Oprócz tego skóra wokół oka cały czas pracuje – mięsień okrężny oka wykonuje nawet 20 tysięcy ruchów dziennie podczas mrugania czy mrużenia oczu.
To wszystko sprzyja pojawianiu się zmarszczek mimicznych i nadaje skórze wokół oczu zmęczony wygląd. Cienie lub worki pod oczami są czasem także problem młodych osób, co może być uwarunkowane genetycznie.
Chcesz wiedzieć, jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Moje pacjentki najczęściej pytają mnie, jak się pozbyć kurzych łapek i doliny łez.
Jak zlikwidować kurze łapki
Na kurze łapki wypróbuj botoks lub zabieg laserem frakcyjnym CO2. Zastosowanie toksyny botulinowej jest najbardziej popularną i bezpieczną metodą usuwania zmarszczek wokół oczu. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i nie jest bolesny, a efekty widać już po kilku dniach. Pamiętaj, żeby zabieg z toksyną powtarzać co kilka miesięcy. Na zmarszczki mimiczne wokół oczu możesz zastosować również laser frakcyjny, który pobudza komórki skóry właściwej do produkcji dużych ilości kolagenu i elastyny. Pod wpływem ciepła włókna kolagenowe ulegają skróceniu, co poprawia gęstość, elastyczność i napięcie skóry. W efekcie kurze łapki znikają.
Dolina łez – co na zmarszczki pod oczami
Dolina łez, czyli zagłębienie biegnące od przyśrodkowego kącika oka na ukos przez policzek, to kolejny defekt estetyczny, z którym często zgłaszają się do mnie pacjentki. Z czasem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej i zwiotczenia skóry, przez co pojawiają się nie tylko zmarszczki, ale też sińce i worki pod oczami. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego pozwala uzyskać spektakularne efekty. Preparat jest plastyczny i nie obciąża okolic oka, dzięki czemu nie istnieje ryzyko wystąpienia nadmiernego ucisku na naczynia krwionośne i limfatyczne, a tym samym powstania obrzęków. Kwas hialuronowy doskonale poprawia objętość okolicy doliny łez. Dodatkowo odżywia skórę, ponieważ wykazuje działanie nawilżające i odżywcze. Skóra pod oczami staje się bardziej jędrna i elastyczna, co pozwala zlikwidować zmarszczki.
Zmarszczki wokół ust
Zmarszczki w okolicy ust powstają wskutek spowolnienia procesów regeneracyjnych, zaniku tkanki podskórnej i mięśniowej oraz niedoboru kolagenu i elastyny. Z wiekiem w naszym organizmie jest coraz mniej tych substancji. Skóra wiotczeje, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się nieestetyczne pionowe bruzdy, tzw. zmarszczki palacza. Pogłębiają się one pod wpływem nieustannej pracy mięśnia okrężnego ust, przez co skóra traci jędrność i sprężystość. Upływający czas przyczynia się również do powstawania bruzd nosowo-wargowych, czyli zmarszczek mimicznych, które biegną od kącików ust do skrzydełek nosa. Bruzdy te powiększają się z powodu stopniowego wiotczenia tkanek twarzy i opadania policzków. Oprócz tego po obu stronach warg, na skutek działania przyciągania ziemskiego, z upływem lat powstają zmarszczki grawitacyjne, tzw. linie marionetki. Dodatkowo u niektórych osób pojawiają się zmarszczki na brodzie (broda brukowana).
Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust
Walkę ze zmarszczkami wokół ust warto zacząć jak najwcześniej, gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy. Z czasem ich usunięcie nie będzie już tak łatwe, ponieważ potrzebne będą bardziej zaawansowane i inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej (np. nici liftingujące). Zabiegi, których głównym celem jest redukcja zmarszczek, to przede wszystkim:
• toksyna botulinowa,
• wypełniacze (kwas hialuronowy lub własny tłuszcz),
• mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub innymi substancjami pobudzającymi skórę do regeneracji,
• biostymulatory (m.in. hydroksyapatyt wapnia, Nucleofill, Sunekos).
Co to są linie marionetki
Linie marionetki to pionowe bruzdy, które biegną pionowo wzdłuż policzków, od kącików ust w kierunku brody. Nazywane są też liniami smutku, ponieważ nadają twarzy zasmucony wyraz. Linie marionetki pojawiają się nawet u młodych osób. Powstają na skutek zaniku kwasu hialuronowego i utraty gęstości skóry, ale duży wpływ na ich powstawanie ma również styl życia. Gdy skóra traci naturalną podporę, naskórek przygniata tkankę łączną i tworzą się dość głębokie zagłębienia, czyli linie marionetki. U osób, które je mają, broda wygląda tak, jakby była doklejonym elementem – tak, jak u marionetki, której dolną częścią brody porusza się pociągając za sznurki.
Co na linie marionetki
Linie marionetki możesz zlikwidować, stosując kwas hialuronowy. To substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze, dlatego też zabieg jest bezpieczny. Żel hialuronowy wstrzyknięty pod skórę wypełnia zmarszczki, dzięki czemu linie marionetki stają się niewidoczne. Kwas zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, a mięśniom napięcie. Wypełniacz nie przemieszcza się pod skórą, jest plastyczny i trwały (efekty zabiegu mogą utrzymywać się do 2 lat). Zamiast kwasu można zastosować własny tłuszcz, który przyczynia się do regeneracji i odbudowy komórek. Lipotransfer (przeszczep własnego tłuszczu) pozwala wypełnić linie marionetki i wygładzić skórę. Efekty tego zabiegu utrzymują się przez długie lata.
Jak się pozbyć zmarszczki palacza
Zmarszczki palacza możesz zlikwidować na kilka różnych sposobów. Jednym z zabiegów jest botoks, który blokuje połączenia nerwów z mięśniami mimicznymi, dzięki czemu dochodzi do rozluźnienia skóry i wygładzenia zmarszczek. Zmarszczek palacza możesz pozbyć się również przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Rezultat widoczny jest od razu po zabiegu. Innym sposobem jest laseroterapia, która działa dwupłaszczyznowo. Drobne uszkodzenia mechaniczne pobudzają skórę do regeneracji, dzięki czemu poprawia się jej napięcie i jędrność. W efekcie zmarszczki palacza znikają. W przypadku płytkich zmarszczek palacza możesz zastosować też osocze bogatopłytkowe. Zabieg niweluje zmarszczki, a skóra jest lepiej odżywiona, ujędrniona i ukrwiona.
Broda brukowana – co to jest i jak się jej pozbyć
Broda brukowana to marszcząca się broda, która wygląda, jak kostka brukowa lub skórka pomarańczy. Powstaje pod wpływem nadreaktywności mięśnia bródkowego, który uaktywnia się z wiekiem. Na skutek postępującej utraty jędrności i nawilżenia skóry „zagniecenia” stają się coraz bardziej widoczne. Podanie toksyny botulinowej wygładza skórę na brodzie i zapobiega utrwalaniu zmarszczek mimicznych w statyczne. Zabieg trwa kilka minut i jest praktycznie bezbolesny. Efekty utrzymują się przez 3–6 miesięcy.
Zmarszczki na szyi i dekolcie
Zmarszczki na szyi i dekolcie również pojawiają się stosunkowo szybko. Skóra w tych miejscach jest dużo cieńsza i szybciej się starzeje. Mała ilość gruczołów łojowych sprawia, że skóra jest bardziej narażona na przesuszenie i utratę elastyczności, a co za tym idzie – na powstawanie zmarszczek. Rozciągający się od żuchwy do okolicy obojczyka mięsień szeroki szyi odpowiada za powstawanie zmarszczek poziomych, jak i poprzecznych – na szyi- i części dekoltu.
Poprzeczne zmarszczki na szyi są też oznaką współczesnego stylu życia. Ogromny wpływ na ich powstawanie mają też nasze codzienne nawyki: pozycja podczas snu, sposób pielęgnacji skóry, częste korzystanie z klimatyzacji. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, palenie papierosów, dieta, picie zbyt małej ilości wody i częste opalanie się. Zmarszczki pionowe na szyi mogą pogłębiać się w wyniku spania na boku, a siateczka zmarszczek na dekolcie utrwala się z powodu spania na zbyt wysokiej poduszce.
Szyja i dekolt – rodzaje zmarszczek
Zmarszczki na szyi i dekolcie można podzielić na kilka rodzajów: poziome, pionowe, siateczkę zmarszczek i indyczą szyję. Do zmarszczek poziomych zalicza się naszyjnik Wenus i tzw. tech neck (technologiczna szyja).
Naszyjnik Wenus to potoczne określenie poprzecznych linii i bruzd na szyi i dekolcie, które układają się w okrąg. Mogą być widoczne nawet u młodych osób.
Tech-neck, czyli poprzeczne zmarszczki na szyi, dotyczą nie tylko dojrzałych pacjentów. Na skutek częstego pochylania głowy nad urządzeniami elektronicznymi skóra na szyi wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości. Z kolei mianem indyczej szyi określa się skórę na szyi, która utraciła jędrność, gęstość i elastyczność z powodu nagłej utraty sporej ilości tkanki tłuszczowej. Wiotka skóra zaczyna po prostu nieestetycznie zwisać.
Zmarszczki na szyi i dekolcie – jak je zlikwidować
O skórę szyi i dekoltu warto zacząć dbać już w młodym wieku, poddając się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej w ramach profilaktyki. Lepiej zapobiegać powstawaniu zmarszczek niż później korzystać z inwazyjnych zabiegów chirurgii plastycznej.
Szyja – ze względu na znacznie mniejszą ilość tkanki podskórnej – jest dosyć trudną w pielęgnacji częścią ciała. Skuteczną metodą redukcji zmarszczek na szyi i dekolcie jest zabieg toksyną botulinową. Podanie botoxu w przednią część mięśnia szerokiego szyi ogranicza jego funkcjonowanie, a w efekcie zapobiega powstawaniu pionowych zmarszczek. Inne stosowane przez mnie zabiegi w okolicy szyi i dekoltu to: mezoterapia, laseroterapia i radiofrekwencja igłowa. Często wykonuję także zabiegi z użyciem biostymulatorów i osocza bogatopłytkowego.
Jak jeszcze można pozbyć się zmarszczek na szyi i dekolcie
Mezoterapia wykonywana przy użyciu urządzenia Dermapen polega na wprowadzaniu wgłąb skóry specjalnych substancji czynnych, które poprawiają mikrokrążenie w tkance podskórnej. Jednak już samo nakłuwanie skóry pobudza ją do intensywnej regeneracji, dając efekt odmłodzenia. Laser frakcyjny CO2 wytwarza podczas jednego impulsu kilkaset mikroskopijnych kolumnowych uszkodzeń naskórka i skóry właściwej, co prowadzi do przebudowy i odbudowy kolagenu z klinicznym efektem odmłodzenia skóry.
Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje fale radiowe, które powodują ogrzanie tkanek, a przez to pobudzają komórki do produkcji i regeneracji kolagenu.
Biostymulatory pozwalają uzyskać naturalny lifting skóry, pobudzając ją do głębokiej regeneracji – zwiększają jej sprężystość, głęboko nawilżają i wygładzają zmarszczki. Stymulacja komórek za pomocą osocza bogatopłytkowego pomaga odnowić strukturę skóry, przywraca jej elastyczność i odpowiednie napięcie. W efekcie zmarszczki na szyi i dekolcie stają się płytsze lub całkiem znikają.
Problemy ze skórą twarzy i szyi
Sprawdź też rozwiązania na inne problemy skóry – utrata nawilżenia i jędrności, blizny, przebarwienia itp.