Laser frakcyjny CO2 – zabiegi na twarz i ciało

15/09/2021 | Encyklopedia medycyny estetycznej, Pielęgnacja ciała, Pielęgnacja twarzy, Porady i inspiracje

Wczesna jesień to doskonała pora na zabiegi laserowe. Nie ma upałów i ostrego słońca, a do zimy i mrozów zostało jeszcze dużo czasu. Laser frakcyjny CO2 to skuteczna metoda na odmłodzenie i regenerację skóry, usunięcie blizn potrądzikowych na twarzy, czy rozstępów. Ta nowoczesna, małoinwazyjna technika jest stosowana przez lekarzy medycyny estetycznej do rozwiązywania wielu problemów. Zobacz, jak działa laser frakcyjny i jakie zabiegi można przy jego pomocy wykonać.

Laser frakcyjny CO2 – jak działa?

Lasery w medycynie są stosowane już od wielu lat do wykonywania licznych zabiegów, między innymi w okulistyce, ginekologii, chirurgii ogólnej, czy gastroenterologii. Również w dermatologii i medycynie estetycznej jest to praktyczne narzędzie stosowane do poprawy wyglądu skóry, usuwania przebarwień, blizn oraz rozstępów, a także zamykania naczynek, czy depilacji. Lasery różnią się od siebie typem emitowanego promieniowania, czy zastosowaną głowicą.

Laser CO2 to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w medycynie estetycznej. Ośrodkiem, w którym powstaje promieniowanie, jest dwutlenek węgla. Wytwarza on niewidoczną dla oka falę elektromagnetyczną o długości 10.600 nm, która wnika w skórę do głębokości 2-3 mm. Oddziałuje na cząsteczki wody, powodując jej odparowywanie i powstawanie mikrouszkodzeń w warstwach skóry i naskórka, stymulując komórki do regeneracji.
Zastosowanie głowicy frakcyjnej umożliwia emisję nie jednej wiązki światła, a kilku rozstawionych w równych od siebie odległościach wynoszących około 1 mm.
Dzięki temu laser frakcyjny działa na większą powierzchnię skóry i nadaje się do takich zabiegów jak:

  • wygładzanie zmarszczek
  • usuwanie blizn i rozstępów
  • usuwanie blizn potrądzikowych
  • poprawa jędrności skóry.

Zależnie od potrzeb skóry moich Pacjentek, dobieram odpowiednie zabiegi laserem, o których opowiem nieco więcej w tym artykule. Pełną ofertę laseroterapii znajdziesz na Zależnie od potrzeb skóry moich Pacjentek, dobieram odpowiednie zabiegi laserem, o których opowiem nieco więcej w tym artykule. Pełną ofertę laseroterapii znajdziesz na stronie zabiegów laserowych.

Delikatny peeling laserowy na odświeżenie skóry

Jest to zabieg złuszczania naskórka za pomocą lasera frakcyjnego CO2, obejmujący obszary twarzy, dekoltu, szyi oraz dłoni. W efekcie skóra zostaje odświeżona, drobne zmarszczki wygładzone, a pory się zmniejszają. Poprawia się napięcie i koloryt skóry, a procesy starzenia zostają spowolnione.

Zabieg trwa około 45 minut i jest mało bolesny. By zniwelować uczucie dyskomfortu, możesz skorzystać ze znieczulenia miejscowego w formie specjalnej maści. Rekonwalescencja trwa od 2 do 5 dni, na pierwsze efekty musisz poczekać około 2 tygodni. By rezultat był trwały i zadowalający, zabieg powinien być powtórzony po ok. 4 tygodniach. A dokładna liczba potrzebnych zabiegów jest ustalana indywidualnie – w zależności od potrzeb skóry. Efekty terapii utrzymują się jednak nawet przez rok.

Dla wzmocnienia efektu peeling laserowy możesz połączyć z takimi zabiegami jak:

Resurfacing – czyli poprawa zmarszczek laserem CO2

Resurfacing laserowy polecam szczególnie paniom zmagającym się z poważniejszymi niedoskonałościami skórnymi i widocznymi oznakami starzenia. To doskonała metoda, jeśli chcesz usunąć zmarszczki, blizny, nierówności cery i przebarwienia.

Laser frakcyjny CO2 w resurfacingu działa na dwa sposoby. Po pierwsze wiązka laserowa powoduje uszkodzenie i usunięcie komórek naskórka poprzez odparowanie wody, która się w nich znajduje, prowadząc do mikrouszkodzeń, co wymusza szybszą regenerację tkanki. Po drugie w wyniku działania podwyższonej temperatury dochodzi do obkurczania się włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra po zabiegu resurfacingu staje się gładsza, bardziej jędrna, odzyskuje naturalny koloryt, a przebarwienia znikają.

Laserowe usuwanie zmarszczek trwa około godziny i jest nieco bardziej inwazyjne niż peeling laserowy, dlatego wymaga znieczulenia miejscowego. Wydłużony jest również czas regeneracji, który trwa od 1 do 2 tygodni. Zależnie od stanu skóry terapia obejmuje od 1 do 5 zabiegów wykonywanych w odstępach do 4 tygodni. Warto jednak podkreślić, że efekty utrzymują się nawet przez dwa lata.

Tak jak przy peelingu laserowym, resurfacing można połączyć z:

  • mezoterapią mikroigłową
  • dermapenem
  • biostymulatorami
  • i kwasem hialuronowym.

Zabieg laserowy i osocze bogatopłytkowe na blizny potrądzikowe

Usunięcie blizn potrądzikowych klasycznymi metodami, takimi jak różnego typu maści, jest długotrwałe i zazwyczaj mało efektywne. Jeśli więc szukasz najskuteczniejszej metody na blizny potrądzikowe na twarzy, to warto skorzystać z terapii laserem frakcyjnym CO2.

Przeprowadzone w 2016 roku badania, wykazały wyższą skuteczność lasera frakcyjnego w porównaniu do laserów niefrakcyjnych, lecz także udowodniono mniejsze ryzyko pojawienia się przebarwień skórnych po zabiegu. Dodatkowo efekty redukcji blizn były widoczne już po 8 tygodniach terapii, znacznie szybciej niż przy zastosowaniu innych metod medycyny estetycznej.

Wpływ lasera frakcyjnego CO2 na blizny został omówiony w artykule I. Załęskiej, M. Atta-Motte: Laseroterapia w redukcji blizn o różnej etiologii – przegląd literatury; Kosmetologia Estetyczna 2017.

Dlaczego metoda ta jest tak skuteczna? Wiązka laserowa wnika w skórę do głębokości ponad 1,5 mm, powodując mikrouszkodzenia tkanki, stymulując ją do regeneracji i przebudowy włókien kolagenowych. By uzyskać oczekiwany efekty, zabieg musi być powtórzony od 3 do 6 razy, zależnie od głębokości zmian i stanu skóry.
Należy podkreślić, że zabieg jest bolesny, dlatego musi być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a skóra potrzebuje około 2 tygodni na wygojenie.

By przyspieszyć proces gojenia po zabiegu, warto dodatkowo zastosować osocze bogatopłytkowe. Jest to opracowany z krwi pacjenta koncentrat płytek oraz stymulatorów wzrostu, który wstrzykuje się w warstwy skóry. Przyspiesza to procesy regeneracji i pobudza produkcję włókien kolagenowych. Więcej na temat terapii osoczem znajdziesz na stronie https://naturaestetica.pl/zabiegi/osocze.
Stosując obie metody, zredukujesz blizny potrądzikowe nawet o 90%, a dodatkowo Twoja skóra zyska zdrowy i piękny wygląd.

Skuteczne usuwanie przebarwień na skórze

Usuwanie pieprzyków oraz innych przebarwień występujących na skórze jest możliwe dzięki nowoczesnym terapiom laserowym.

Laser frakcyjny CO2 to skuteczna metoda usuwania lub redukcji występujących na twarzy oraz ciele przebarwień, takich jak:

• płytkie, rozległe zmiany naczyniowe
• przebarwienia i zmiany pigmentowe
• ostudy – czyli brązowe, asymetryczne plamy na twarzy
• plamy starcze.

Laser pomaga też wyrównać niejednolity odcień skóry.
Fala elektromagnetyczna lasera rozgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. Choć początkowo są one ciemniejsze, z czasem jaśnieją lub całkowicie znikają. Zależnie od głębokości i wielkości zmian barwnikowych potrzeba od 1 do 5 zabiegów, które są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane efekty terapii utrzymują się już na stałe, a dodatkowo Twoja skóra po laseroterapii staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Zastosowanie lasera frakcyjnego na poprawę jędrności skóry

Utrata jędrności skóry to jedna z pierwszych oznak starzenia i główna przyczyna powstawania zmarszczek. Na szczęście można ten proces skutecznie hamować dzięki nowoczesnym zabiegom medycyny estetycznej. Swoim Pacjentkom polecam szczególnie zabieg poprawy jędrności skóry laserem frakcyjnym CO2. Mikrouszkodzenia skóry powstające w wyniku działania lasera frakcyjnego prowadzą do znacznego zagęszczenia i pogrubienia się tkanki skórnej, która dzięki temu staje się jędrna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Terapię laserową warto połączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej. Ja zalecam przede wszystkim radiofrekwencję mikroigłową. Polega ona na wprowadzeniu w warstwę skóry cienkich igieł i emisji fal radiowych powodujących nagrzanie igieł i miejscowe działanie termiczne na tkanki. Połączenie obu terapii umożliwia stymulację procesów regeneracyjnych skóry na różnych jej głębokościach.

Laser frakcyjny CO2 – zabiegi na blizny i rozstępy

Rozstępy to powód kompleksów nie tylko u pań, ale również i panów. Powstające w wyniku zrywania się włókien kolagenowych wrzecionowate pasma, pojawiają się przede wszystkim na plecach, udach, brzuchu, czy piersiach.
Zabiegi na rozstępy są różne, jednak najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów jest laser frakcyjny CO2. W wyniku kontrolowanego uszkodzenia warstw skórnych dochodzi do przebudowy komórek i procesów regeneracyjnych, w efekcie których rozstępy się spłycają, a skóra staje się bardziej elastyczna. Usuwanie blizn laserem to również efektywna metoda pozbycia się niechcianych śladów po operacjach czy kontuzjach.

By terapia przyniosła oczekiwane rezultaty, zabieg usuwania rozstępów oraz blizn laserem musi zostać powtórzony od 3 do 6 razy, mniej więcej co 4 tygodnie. Dzięki terapii laserowej blizny i rozstępy ulegają zanikowi, a Twoja skóra staje się sprężysta i jednorodna.

Jak dbać o skórę po zabiegach laserowych?

Decydując się na terapie laserowe, musisz pamiętać, że jest to metoda inwazyjna, uszkadzająca zewnętrzne warstwy skóry. Dlatego po zabiegu jest ona zaczerwieniona i opuchnięta, z czasem zaś pokrywa się malutkimi strupkami, które schodzą w ciągu 7 – 14 dni. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o podrażniony obszar ciała. Nie wystawiaj go na działanie ostrych promieni słonecznych, a także silnego wiatru czy mrozu. Właśnie dlatego wczesna jesień to idealna pora na korzystanie z terapii laserem frakcyjnym CO2. Dbaj również o aseptyczność skóry i unikaj kontaktu z ewentualnym źródłem zakażenia — może bowiem dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego. By właściwe dbać o podrażnioną skórę, stosuj zalecone przez lekarza medycyny estetycznej maści ochronne.

Zabiegi laserowe nie są tanie, jednak są najskuteczniejszą metodą rozwiązywania wielu problemów skórnych. Dokładną ofertę mojego gabinetu medycyny estetycznej znajdziesz w cenniku

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?

Przed rozpoczęciem terapii laserowej przeprowadzam konsultację medyczną. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy może korzystać z zabiegów laserowych. Właśnie dlatego muszę się dokładnie zapoznać ze stanem zdrowia oraz problem, z jakim do mnie przychodzi Pacjentka. W tym czasie dokonuję również dokładnej analizy problemu skórnego i ustalam przebieg terapii.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laseroterapii są między innymi:
• ciąża i karmienie piersią
• nieustabilizowana cukrzyca
• rozrusznik serca
• zaburzenia krzepnięcia krwi
• epilepsja
• atopowe zapalenie skóry
• łuszczyca
• bielactwo
• skłonność do przebarwień
• skłonność do keloidów
• aktywne zmiany wirusowe lub bakteryjne zakażenia skórne
• przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
• przyjmowanie leków światłouczulających, do których zaliczane są: niektóre sterydy i niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), antybiotyki z grupy tetracyklin, np. doksycyklina, witaminy A, część leków kardiologicznych furagina, barbiturany, antydepresanty.

…………………………..

Źródła:
• dr P. Styczeń: Laser frakcyjny CO2, w: Art of Beauty, Nr 1/ 2016;
• I. Załęska, M. Atta-Motte: Laseroterapia w redukcji blizn o różnej etiologii – przegląd literatury, Kosmetologia Estetyczna 1(6) 2017, 81-86;
• D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski: Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 6(6) 2017, 645-652.

PRZECZYTAJ TEZ:

Jak pozbyć się zmarszczek na twarzy

Jak pozbyć się zmarszczek na twarzy

Zmarszczki na twarzy są naturalnym, ale niekoniecznie mile widzianym efektem naturalnego procesu starzenia się skóry. Z czasem włókna kolagenowe ulegają degradacji, skóra traci swoją elastyczność i jędrność, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Tworzą się one w...

Medycyna estetyczna – czym jest i dla kogo

Medycyna estetyczna – czym jest i dla kogo

Medycyna estetyczna jest dziedziną medycyny, która z roku na rok zyskuje na popularności. Nie jest to specjalizacja lekarska, sensu stricto, jak kardiologia, chirurgia ogólna czy pediatria. Jest to obszar medycyny, który zrzesza lekarzy zainteresowanych poczuciem...

Czym kierować się przy wyborze gabinetu medycyny estetycznej?

Czym kierować się przy wyborze gabinetu medycyny estetycznej?

Coraz więcej pojawia się pytań, co należy zrobić, aby wybrać właściwy gabinet medycyny estetycznej. Jakimi kryteriami się kierować? Kogo wybrać? Odpowiedź jest, jak to zwykle bywa w medycynie, złożona. Poniżej sporządziłem kilka zasad, które pomogą podjąć decyzję. Z...