Bruzdy nosowo-wargowe

Jak wyglądają bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to struktury anatomiczne twarzy, które biegną od skrzydełek nosa do kącików ust. Są szczególnie widoczne, gdy się uśmiechamy. Delikatne linie w tym miejscu są dostrzegalne zwykle już około 25. roku życia, a wraz z wiekiem pogłębiają się i stają mocniej zarysowane.

Takie bruzdy mogą być symetryczne lub asymetryczne. Ich kształt zależy od pracy mięśni twarzy. Gdy są wyraźne, wyglądamy starzej niż wskazuje nasz wiek metrykalny.

bruzdy nosowo-wargowe ilustracja

Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe powstają kiedy opada środkowe piętro twarzy, czyli głównie policzki (przedziały tłuszczowe, więzadła podporowe itp.). Z czasem bruzda nosowo-wargowa staje się coraz bardziej widoczna, a sprzyja temu też to, że w organizmie jest coraz mniej kolagenu i elastyny.

Zmarszczki w obszarze bruzd nosowo-wargowych są czasem nazywane „zmarszczkami śmiechowymi”, ponieważ utrwalają się, gdy używamy mimiki twarzy i uśmiechamy się. Zarysowują się szybciej u osób o dużej ekspresji twarzy.

Uwidocznieniu bruzd sprzyjają również przesuszenie skóry w wyniku braku stosowania odpowiedniego nawilżania, a także zmiany hormonalne, częste wahania masy ciała oraz prowadzenie niehigienicznego stylu życia (stosowanie używek oraz niedobór snu). Skłonność do powstania wyraźnych bruzd nosowo-wargowych może też mieć podłoże genetyczne.

przykład bruzdy nosowo-wargowej

Redukcja bruzd nosowo-wargowych

za pomocą nici Aptos

Nici Aptos to specjalne nici chirurgiczne, których podskórna implantacja daje lekarzowi i Pacjentowi wiele możliwości. Nici wprowadza się w znieczuleniu miejscowym przez niewielkie wkłucia. Specjalna budowa nici pozwala im się zakotwiczyć w tkance. 

Spłycenie bruzdy nosowo-wargowej nićmi Aptos uzyskuje się dzięki liftingowi opadających tkanek. Dodatkowo nici mają właściwości aktywujące rewitalizację skóry. 

Zabieg jest małoinwazyjny, daje szybkie, długotrwałe i naturalne efekty. Dlatego cieszy się takim powodzeniem wśród Pacjentów i stanowi świetną alternatywę dla zabiegów z użyciem skalpela. 

– METRYCZKA ZABIEGU –

Nici Aptos na bruzdę nosowo-wargową

Okolica zabiegowa: twarz

Czas trwania zabiegu: średni; 30-60 minut

Pojawienie się pierwszych efektów: po 2 tyg.

Czas utrzymywania się efektów: 1-1,5 roku dla nici wchłanianych i ok. 4 lat dla niewchłanianych

Bolesność: bez bólu/niewielka

Znieczulenie: miejscowe

Liczba potrzebnych zabiegów: 1

Powtarzanie: 

Rekonwalescencja:  4-6 tyg.

Lekarz: dr Mateusz Dzięgała, Natura Estetica

Miejsce wykonania zabiegu: Wrocław

Wypełnianie bruzdy nosowo wargowej kwasem hialuronowym?

Najprostszą, ale i NAJMNIEJ ROZSĄDNĄ rzeczą, jaką można zrobić, to podawać tu stale kwas hialuronowy. Usuwanie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym jest okej, ale powinno to być rozwiązanie dla kogoś, kto chce szybkich i widocznych efektów, a na zabieg decyduje się jednorazowo. Musisz pamiętać, że wstrzykiwany tu wielokrotnie kwas hialuronowy, spowoduje, że z twarzy robi się taki nieestetyczny ‘małpi pyszczek’.
Dlatego trzeba zadziałać przyczynowo, czyli albo naciągnąć policzki nićmi Aptos, albo zrobić wolumetrię twarzy – i tu podaję zwykle kwas hialuronowy lub stosuję lipotransfer. Dobre efekty daje też biostymulator Radiesse, czyli hydroksyapatyt wapnia.

Z czym łączyć dla trwalszego i lepszego rezultatu?

Widoczne bruzdy nosowo-wargowe to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się do mnie Pacjenci. Do zniwelowania bruzd stosuję też m.in. lipotransfer oraz biostymulatory. Dobieram zabiegi tak, by w bezpieczny sposób osiągnąć efekt gładkiej, młodszej skóry.

botoks ikona

Lipotransfer

biostymulatory ikona

Biostymulatory

Przeszkadzają Ci też inne zmarszczki? Przeczytaj o rozwiązaniach.

zmarszczki poprzeczne czoła ilustracja

Zmarszczki poprzeczne czoła

kurze łapki w kąciku oka ilustracja

Kurze łapki

lwia zmarszczka ilustracja

Lwia zmarszczka

linie marionetki ilustracja

Linie marionetki

zmarszczki palacza ilustracja

Zmarszczki palacza

zmarszczki szyi ilustracja

Zmarszczki na szyi i dekolcie

dolina łez zmarszczki pod oczami ilustracja

Zmarszczki
pod oczami